Flaggan hissas för Ukraina

Markaryds kommunvapen tillsammans med Ukrainas flagga.

Idag har det gått tre år sedan det fullskaliga kriget i Ukraina startade. För att visa vår sympati hissar vi Ukrainas flagga utanför kommunhuset. Det har vi gjort varje vecka sedan invasionen startade den 24 februari 2022.

Markaryds kommun vill denna dag uppmärksamma årsdagen och fortsätta visa sitt stöd för det ukrainska folket och de ukrainska medborgare som funnit en fristad i vår kommun. Kommunen har, tillsammans med civilsamhälle, föreningar och näringsliv, arbetat aktivt med att våra ukrainska flyktingar ska känna sig välkomna och att de ska känna tillhörighet och gemenskap.

Idag går våra tankar särskilt till det ukrainska folket. Vi i Markaryds kommun står helhjärtat bakom er i er kamp för frihet, demokrati och oberoende. Vi hoppas och tror på en fullständig seger och att Ukraina så snart som möjligt ska få uppleva en bestående fred.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 24 februari 2025 10:43