Ny ambulans- och brandstation i Strömsnäsbruk

En visualiseringsbild av fram- och baksidan på den nya stationen. Den är i tegel med stora skyltar på båda sidor, där det står Ambulans och brandstation

Visualiseringsbild av ambulans- och brandstationen

Vid industriområdet Luhrpasset i Strömsnäsbruk, precis intill E4, växer en ny ambulans- och brandstation fram.

Om projektet

Markaryds kommun och Region Kronoberg har haft behov av nya lokaler för räddningstjänsten respektive ambulansverksamheten under en längre tid och ett beslut har tagits om en gemensam byggnad för verksamheterna. Byggnaden kommer att bli cirka 1 000 kvadratmeter stor, med en tomt på 10 000 kvadratmeter. Förutom ambulans- och brandstationen kommer byggnaden bland annat att inkludera förråd, ett miljöhus och en tvätthall. Tvätthallen kommer nyttjas av både ambulansen och räddningstjänstens personal men även av norra kommundelens personal, exempelvis bilar som används av hemtjänsten och gata/park.

Arbete som görs just nu

Byggnationen av den nya ambulans- och brandstationen är nu i full gång och om du passerar platsen kan du se stora delar av byggnaden på rätt plats. Just nu pågår arbete både invändigt och utvändigt. Plåtarbeten, målning, rördragning, installation av ventilation och golvläggning är några av de moment som genomförs parallellt.

Tidsplan

Inflyttning av verksamheterna är planerad till vintern. Då flyttar både den kommunala räddningstjänsten och regionens ambulansverksamhet in i de nya lokalerna.

Bilder

Juni

Byggnaden sedd från Hinnerydsvägen

Byggnaden sedd från Hinnerydsvägen

Byggnaden sedd från E4

Byggnaden sedd från E4

Tvätthall där arbetsfordonen ska tvättas

Tvätthall där arbetsfordonen ska tvättas

Närbild på fönster och fasaden med tegel

Fönster börjar att komma på plats

Murade innerväggar med gult tegel

Innerväggarna har murats

Maj

Fortsatt arbete med murning, där även innerväggarna har påbörjats. Fasadens tegel börjar också att komma på plats.

Byggställningar och murade väggar
Byggställningar och armering
Väggar som murats upp med hål för fönster och dörrar
Närbild på fasaden med rödbrunt tegel

Mars

De bärande väggarna började muras upp.

Byggställningar och pelare som börjat att murats
Närbild på murstenarna

Februari

Armeringen sattes på plats och plattan blev gjuten.

Armeringen sätts på plats
Formen för gjutning av plattan
Närbild på gjutningen av plattan till byggnaden

Januari

I januari genomfördes förberedande markarbete och stommen påbörjades.

Byggarbetsplats med marken täckt av grus
Byggarbetsplats med byggarbetare och -fordon
Skriv ut
Senast uppdaterad: 15 juli 2025 13:39