Företagsbesök hos VB Maskiner – Där kunderna finns i Sverige till Sydamerika

Det är kanske inte alla som känner till att det från Markaryd bedrivs en verksamhet med kunder och uppdrag långt utanför kommunens gränser.

Ute på Åmot industriområde i Markaryd finns VB Maskiner, ett företag som har specialiserat sig på maskiner och lösningar för bland annat återvinning, kompostering, flis och andra material som behöver krossas och sorteras.

Bakom verksamheten står Nicklas Svensson, som både ägare och den som arbetar nära kunderna med försäljning, service och tekniska lösningar. Företaget har i dag en tydlig nisch och arbetar med maskiner från bland andra tyska Willibald GmbH och EDGE Innovate.

VB Maskiner bildades 2020 och har sedan dess utvecklats till en verksamhet med kunder på en betydligt större geografisk marknad än den egna hemorten. Framtidsutsikterna för VB Maskiner hänger nära samman med den ökade betydelsen av återvinning, resurseffektivitet och att ta vara på material som tidigare betraktats som avfall.

När mer material ska återanvändas och sorteras ökar också behovet av effektiv teknik för att krossa, separera och förädla olika material. För ett företag som VB Maskiner innebär det möjligheter att fortsätta utvecklas inom en tydligt specialiserad nisch.

Plan- och näringslivsberedningen tackar Nicklas för företagsbesöket och genomgången av de kraftfulla maskiner som finns på företaget och önskar honom lycka till med sin verksamhet!

På bild från vänster (bilden ovan)

  • Asim Serdarevic, Markaryds kommun
  • Bengt Germundsson, Markaryds kommun
  • Nicklas Svensson, VB Maskiner
  • Svend Erik Dahlström, Markaryds kommun
  • Siv Modée, Markaryds kommun
  • Elisabeth Fock, Markaryds kommun
    • Fotograf John Eberhard, Markaryds kommun
Skriv ut
Senast uppdaterad: 9 september 2026 11:19