Upphandlingsturnén träffade ett inspirerande team på Happy Homes

På Kvarngatan 20 i Markaryd hittar vi Happy Homes, även känt som Klintebergs Färg och Golv. När Josefin och John på Markaryds kommun begav sig dit på sin upphandlingsturné möttes de upp av Sara, Petra och David, och till det blev det ett inspirerande möte.

Klintebergs Färg och Golv har genom åren hjälpt till att utveckla, förändra och förbättra näringslivets kontor och lokaler samt till såväl privatpersoners hus och stugor. Företaget har varit verksam i över 88år.

På Klintebergs erbjuds ett brett sortiment av det som företagsnamnet kanske avslöjar, färg och golv men även kakel, klinker, allt för badrum och heminredning . Idag arbetar sammanlagt 20 antal anställda varav 16 inom entreprenaden Senast i raden av avslutade projekt som Klintebergs Färg och Golv har varit med och hjälp till är bland annat:

  • Förskolan, Himlavalvet
  • Blåljushuset i Strömsnäsbruk
  • Hagaskolan

Markaryds kommun har sedan tidigare ramavtal med Happy Homes och genom vår upphandlingsturné följde vi upp avslutade projekt men även det som väntar runt hörnet.

På bild från vänster

  • Josefin Hansson, Markaryds kommun
  • David Lavin, Happy Homes
  • Petra Bringsén, Happy Homes
  • Sara Kumpula, Happy Homes
    • Fotograf John Eberhard, Markaryds kommun

Turnéstopp

Skriv ut
Senast uppdaterad: 16 december 2025 10:45